پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله العظمی کریمی جهرمی

بانوی ملکوت

بانوی ملکوت

 آستان سبز «بانوی ملکوت» حضرت فاطمه معصومه (س)، تصویری از بهشت الهی است که خدای بزرگ بر بندگان شایسته خویش وعده کرده است؛ آن‏جا که جان هر زائر مشتاق در ترنّم سبز زیارت به تمنای بلند شفاعت نشسته و در حریم آن بانوی با جلال، دل به عطای او بسته است.

كتاب «بانوي ملكوت» در چهار بخش «قم در آينه اخبار و روايات، قم حرم اهلبيت صلوات‌اللَّه‌عليهم اجمعين، چراغ حرم اهلبيت عليهم السلام؛ فاطمه معصومه سلام‌اللَّه‌عليها و بخشى از افتخارات و گروهى از مفاخر قم» تدوين شده است.
نویسنده پس از نگاهی اجمالی به قم در کلام روایات و تحلیلی از آن اخبار، به بررسی ابعاد مختلفی از حیات طیبه کریمة آل‏محمد، حضرت فاطمه معصومه(س)، می‏پردازد و خاتمه کتاب، ذکر و یاد جرعه ‏نوشانی از صهبای علم و معنویت کریمه اهل‏بیت است که در هم جواری با دختر موسی بن جعفر، قرین سعادت ابدی گردیدند.

آیت الله العظمی کریمی جهرمی مروری بر زندگانی، فضایل و کرامات فاطمه معصومه(س) از منظر روایات را در ابتدای اثر خود آورده اند.
همچنین معرفی اجمالی شهر قم و اهمیت آن از لحاظ فرهنگی و مذهبی پرداخته شده و مزایای این شهر و مردم آناز منظری روایی بیان شده است. آنگاه به گوشه‌هایی از حیات فاطمه معصومه، نسب و خاندان ایشان و علل هجرت آن بانوی بزرگ به ایران و جریان وفات ایشان در شهر قم و مدفون شدن وی در این شهر اشاره شده و اهمیت و آثار زیارت ایشان و نیز برخی از فضایل وی از دیدگاهی روایی ذکر شده است.

در بخشی دیگر از کتاب حاضر، نویسنده به ابعادی از کرامات و معجزات فاطمه معصومه اشاره نموده و آثار توسل به ایشان و تکریم او را ذکر کرده است.
در بخش پایانی کتاب برخی از افتخارات شهر قم از لحاظ علمی و دینی و نیز برخی از مفاخر مهم مدفون در این شهر معرفی شده و سیر تاریخی حضور علما و بزرگان شیعی در آن بررسی شده است.

به دلیل شیوایی و روان بودن متن کتاب این اثر توسط نهاد کتابخانه های کشور به خط بریل برای نابینایان انتخاب شد.

جهت تهیه کتاب کلیک کنید 

 


موضوع: مناسبتی

برچسب :
موضوع: مناسبتی

برچسب: حضرت معصومه