پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله العظمی کریمی جهرمی

1403-02-25
|
دیدارها

دیدار مدیر موسسه معارف ثقلین

آیت الله العظمی کریمی جهرمی در دیدار با مدیر و اعضای موسسه معارف ثقلین، ابلاغ منطق اهل بیت علیهم السلام به جامعه را امری مهم دانسته و بر عدم ورود نظرات شخصی در برداشت احادیث تاکید کردند.

ایشان فرمودند: باید کوشید در موسوعه هایی که در حال تنظیم و آماده سازی است کلام خالص اهل بیت علیهم السلام بدون حرف و نقل افراد عادی آورده شود چون مطالب دیگران غالباً دچار خطا و اشتباه و سهو و نسیان است اما نورانیت و حقانیت مطلق فقط در کلام اهل بیت علیهم السلام است و این است که برای مردم جذابیت دارد.

معظم له با تاکید بر دقت در نقل احادیث فرمودند: ائمه علیهم السلام مراقبت شدید داشتند که کلام معصومین در احادیث و روایات دست نخورده باقی بماند تا جایی که در نقلی آمده که حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها فرمودند: برگه ای بوده از کلام پیامبر صلی الله علیه و اله، بگردید و پیدا بکنید.
خادمان به دنبال آن ورق گشتند اما پیدا نکردند و به عرض حضرت زهرا سلام الله علیها رساندند که ما این برگه را پیدا نکردیم. حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: بگردید پیدا بکنید زیرا این اوراق حدیثی برای من هم تراز امام حسن و امام حسین می باشد و برای من عزیز است.

ایشان فرمودند: این کلام می رساند که معصومین حافظان اصلی این میراث برای مردم بوده اند و برایشان مهم بوده که روایات و احادیث مفقود نشود یا مورد دست خوردگی واقع نگردد.

ایشان ضمن قدرشناسی از تلاش علمای سلف در حفظ احادیث فرمودند: اگر انسان شب و روزش به یاد اهل‌بیت علیهم السلام باشد،‌ و در راه شناخت حدیث قدم بردارد غیر از آن که برای خودش رشد معنوی بالایی به همراه دارد در آینده نیز با اشرافی که به احادیث پیدا کرده است، میتواند این میراث را از تحریف مصون بدارد همانطور که علمای شیعه در طی سال های با بذل جان خود این کار را انجام دادند.

آیت الله العظمی کریمی جهرمی حوزویان را به حفاظت از این سرمایه ی معنوی فراخواندند و فرمودند: باید در حوزه های علمیه به این نکات توجه شود که کلام معصومین قدر و منزلتش با هیچ کلامی قابل سنجش نیست و نباید در بیان این مطالب الهی نقطه نظرات خودمان را وارد کنیم و به جای وقت گذرانی ها به فهم حدیث و روایات معصومین علیهم السلام روی آوریم تا زندگی خودمان و مردم دیگر دچار تغییر و تحول و حرکت به سمت نورانیت گردد. زیرا بیان کلام معصومین به فرموده ی حضرت رضا علیه السلام سبب آن میگردد که مردم را به سمت تبعیت از این خاندان نورانی سوق دهد و در نتیجه دنیا و آخرت را برایشان به بهترین شکل پدید می آورد.

در ابتدای دیدار حجت الاسلام والمسلمین محمدصادق کاملان مدیر موسسه معارف وحیانی ثقلین گزارشی از روند آماده سازی موسوعه معارف اهل البیت فی الکتب الاربعه بیان کرد.

 

گزارش تصویری


برچسب :