پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله العظمی کریمی جهرمی

1403-02-26
|
دیدارها

دیدار طلاب موسسه فقهی امام رضا

آیت الله العظمی کریمی جهرمی در دیدار با جمعی از طلاب ضمن بیان حدیثی از وجود مقدس امام رضا علیه السلام که" لا يكون المؤمن مؤمنا حتى يكون فيه ثلاث خصال: سنة من ربه، و سنة من نبيه، و سنة من وليه، فالسنة من ربه كتمان سره، وأما السنة من نبيه صلى الله عليه وآله فمداراة الناس و أما السنة من وليه فالصبر في البأساء والضراء" به بیان ویژگی های فرد مومن از منظر این امام همام پرداختند.

معظم له پوشاندن اسرار مردم را بسیار مهم دانسته و فرمودند: سنتی که از خدای متعال، مؤمن باید اکتساب بکند و پایبند به آن باشد کتمان سرّ و اسرار است. این روش برای جامعه ما در شرایط فعلی بسیار لازم است. متاسفانه جامعه خو کرده است به ضایع کردن یکدیگر. بسیار لازم است که اسرار افراد را حفظ بکنیم. اگر یک مطالبی از اشخاصی در سابق دیدیم حتی زمان رژیم سابق اگر از آن مواقع از کسی مطلبی سراغ داریم، دیده‌ایم که چه کار می‌کرده است، امروز آن را عَلَم نکنیم، آن را یادآوری نکنیم، اشاعه ندهیم این را و همین طور در ازمنه دیگر،‌ کسانی در زمان سابق مطلب ناروایی، نابجایی بیان کردند، امروز شرایط دیگری پیش آمده است حالا ما بیاییم در این شرایط آن اسراری که خدا کتمان کرده است آن‌ها را افشاء بکنیم .

ایشان فرمودند: خدای متعال چقدر بدی‌ها از ما دیده است، چه سخنانی، چه افعال ناروایی، حالا بیاییم برای خاطر این که موضع خود را در جامعه محکم‌تر بکنیم، جای قدم خود را قرص‌تر بداریم حاضر بشویم اسرار مردم را افشا بکنیم!!!
 آیا این گونه رفتارها با سیره امام رضا علیه السلام همخوانی دارد؟

معظم له فرمودند: گاهی از اوقات کتابی چاپ می شود ، در حوزه یا جای دیگر که آبروی افراد را در غالب بیان خاطرات می برند، این رویه اگر پیش برود برای اسلام و جامعه اسلامی بسیار خطرناک است.

آیت الله العظمی کریمی جهرمی سپس با اشاره به شرایط امر به معروف در جامعه فرمودند: امر به معروف و نهی از منکر همانطور که در فقه آمده برای همه افراد سزاوار نیست که وارد این جریان بشوند مگر این که حکم، موضوع، شرایط زمانی و مکانی را تشخیص بدهند. گاهی از اوقات انسان طوری با مردم برخورد می کند که فرد از دین خدا بر میگردد. باید تو
جه شود که اگر فردی قرار است این مسئولیت را به عهده گیرد بر مبانی فقهی آگاه باشد و شرایط دقیق آن را در جامعه رعایت نماید.

معظم له مدارا با مردم و جامعه را نکته دوم از حدیث امام رضا علیه السلام دانسته و فرمودند: آن سنتی که از رسول خدا صلی الله علیه و اله به ما رسیده این است که‌ با مردم با مدارا رفتار بکنیم،  و با افراد جامعه رفق و مهربانی داشته باشیم. برای همه ی مردم اهمیت و احترام قائل باشیم. از رهگذر مدارات و مهربانی و رفتارهای خداپسندانه با مردم روبرو شویم و در صدد هدایت آنها برآییم که خود این رفتار به تنهایی ، آنها را به راه اهل بیت علیهم السلام هدایت می نماید.

ایشان سپس به بیان اثرگذارترین راه هدایت مردم پرداخته و فرمودند: اثر گذارترین راه هدایت ، که نیاز به گفتار هم ندارد مهربانی با مردم، گذشت از خطاهای افراد ، نادیده گرفتن اشتباهات آنان و  رعایت حرمت انسان ها است. اگر یک سوء رفتاری در باره ما کردند، بکوشیم با مهربانی و اخلاق خوب با آن ها صحبت کنیم و سوء تفاهمات را از بین ببریم.

آیت الله العظمی کریمی جهرمی حوزویان را به دقت در برخورد با مردم و جوانان فراخواندند و فرمودند: یکی از عوامل بزرگ و پر خطر که سبب می شود جامعه از دین رویگردان شود ، رفتارهای نامناسبی است که گاهی فردی در لباس روحانیت با مردم می کند و از مسیر خشونت و ناراحت کردن افراد و تحریک احساسات وارد عمل می‌شود. رفتارهایی که نه توجیه شرعی دارد و نه توجیه اخلاقی و انسانی. بدانیم که موفقیت و کسب رضای الهی برای عالمان و مردمانی است که با کمال صداقت، مهربانی و عطوفت و تواضع با مردم رفتار می کنند و  همچون پدری مهربان برای آنها دل می سوزانند .

همانگونه که رفتار پیامبر ما اینگونه بود وَ إِنَّكَ لَعَلى‏ خُلُقٍ عَظيمٍ چه خُلقی بالاتر از این که کسی بیاید به انسان بدوبیراه بگوید و انسان با او سلام و علیک بکند، اظهار علاقه بکند، اظهار محبت بکند. این راه است که می‌تواند دل‌ها را به اسلام متوجه بکند.
 

ایشان با اشاره به سومین نشانه از مومنین فرمودند: و اما آن سنتی که از ولیّ خدا رسیده است عبارت از این است در مشکلات، ناراحتی‌ها، سوء رفتارها، بداخلاقی‌ها، کارهای ناروایی که انجام می‌شود انسان صبور باشد. بلاهایی که نازل می‌شود انسان متحمل باشد زمانی کار انسان موفقیت‌آمیز هست که صابر باشد؛ بر سختی‌ها، بر مشکلات تحمل بکند. چه مشکلات طبیعی و جهانی و چه مشکلاتی که بین خودش با اشخاص هست. صبور باشد بر این مطالب، متحمل باشد. در حالات مرحوم حاج میرزا جواد آقای تبریزی آمده است که یک وقت مهمان‌هایی داشتند؛ در همین اثناء فرزند بیمارشان از دنیا رفت. ایشان به مهمان ها نگفته بودند که نکند مکدر بشوند، خاطرشان افسرده بشود که بچه من الان از دنیا رفته است، با آن‌ها مانده بودند تا ناهارشان را خورده بودند بعد اعلام کرده بودند بچه من از دنیا رفته است و می‌خواهیم او را تشییع بکنیم.

معظم له در پایان سخنان خود ضمن ابراز مسرت از دیدار با طلاب جوان فرمودند: در دوران تحصیل ، باید از لحظه لحظه عمرمان در کسب علم و کمالات بهره ببریم  و دغدغه و فکر و ذکر ما تنها خشنودی و رضای امام زمان ارواحنافداه باشد و مراقب باشیم که کاری کنیم که در مقابل خدای متعال و حضرت ولی عصر علیه السلام روسیاه نباشیم. با خود فکر کنیم حالا که آمدیم قم درس خواندیم، مهمان سفره ی امام زمان ارواحنافداه شدیم آیا حق این سفره و سفره دار را ادا کردیم ؟ آیا زینت و  آبرو برای حضرت بودیم؟ آیا کاری هم برای امام زمانمان کردیم؟ آیا توانستیم دلی را که رمیده از ائمه علیهم السلام بود به سوی این ذوات مقدس برگردانیم یا متاسفانه هیچ کاری در این راه انجام ندادیم.

پیش از سخنان آیت الله العظمی کریمی جهرمی معاون آموزشی این مرکز فقهی گزارشی از روند تحصیلی طلاب در این موسسه به محضر معظم له ارائه نمود.

 

گزارش تصویری

عکس نوشت